04.05.2021

Znajdziesz nas na:

DOBÓR PRODUKTU DO STYLIZACJI WŁOSÓW

Jak z oceanu kosmetyków do włosów wybrać ten najlepszy?

Stosowanie samego szamponu – nawet w duecie z odżywką – nie zawsze wystarcza, by wydobyć z włosów pełnię ich potencjału. Nawet jeśli Twoje włosy są w doskonałym stanie, warto zainteresować się produktami pozwalającymi na ich dodatkową stylizację. Tylko jak wybrać produkt, który będzie najodpowiedniejszy dla danego typu włosów? Tutaj bezcenne może okazać się doświadczenie Twojego ulubionego fryzjera, który zamiast efektu „jako-tako” pomoże Ci uzyskać reakcję „jak o-na to zrobiła?”

Zamieniliśmy parę słów z Sanją Karasman, obejmującą funkcję creative managera w Subrina Professional. „Wydaje mi się, że wiele osób zwyczajnie nie wie, jak poprawnie używać danego kosmetyku,” mówi Sanja. „Mogą używać go za dużo i odnosić wrażenie, że jest ciężki i okropny. Albo używać zbyt małe jego ilości, przez co nie będzie przynosił oczekiwanego rezultatu. Zdarza się też, że używany produkt jest po prostu źle dobrany do danego typu włosów.”

Zrozumienie, jak istotnym jest poprawne stosowanie środków stylizujących odpowiednio dobranych do Twojego typu i budowy włosów jest kluczem do uzyskania pięknej fryzury. Nie bez powodu Twoje włosy po wyjściu z salonu są gładkie i błyszczące, a w przypadku włosów suchych ­– nawilżone, miękkie i okiełznane. Jest to efekt wieloletniego doświadczenia i umiejętności Twojego fryzjera, dzięki którym wiedział on, jakich szamponów, odżywek, kremów i sprayów użyć do stylizacji do Twojego typu i struktury włosów, by uzyskać najlepszy rezultat. Czy nie byłoby cudownie zawsze wyglądać jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego?

 

SIEDEM REGUŁ DOBIERANIA ODPOWIEDNIEGO PRODUKTU DO STYLIZACJI WŁOSÓW

 1. Najważniejsze to wiedzieć, jaką masz budowę włosów i jaką fryzurę ostatecznie chcesz uzyskać.
 2. Na czym najbardziej Ci zależy? Ochrona przed wysoką temperaturą? Zwiększenie objętości? Połysk? Musisz poznać swoje włosy, ocenić ich właściwości i potrzeby. Najlepiej poprosić swojego fryzjera o dokonanie oceny włosów i doradzenie, w jaki sposób należy się z nimi obchodzić.

 3. Zrób rozeznanie w dostępnych produktach:
 4. Każdy rodzaj kosmetyku ma inne zastosowanie. Pianka: Może być stosowana przez kogokolwiek, w różnych ilościach: od wielkości orzecha włoskiego do wielkości pomarańczy – w zależności od długości włosów (Pianka zwiększająca objętość). Jest lżejsza od kremu i łatwiej rozprowadzić ją równomiernie po włosach. Wczesuj ją we włosy grzebieniem i susz włosy na szczotce, co pomoże uzyskać efekt lekkich i puszystych włosów. Wosk: Używany do stylizacji włosów bardzo suchych, pozbawionych połysku i pełnych niesfornych kosmyków. Doskonale nadaje się do loków, ponieważ odżywia je i nadaje im blasku. Pomada: Najprościej opisana jako mniej tłusta i mniej nabłyszczająca wersja wosku. Pomada nada Twoim włosom gładkiego, ponętnego wyglądu, jednocześnie pomagając utrzymać je w ryzach i nieco je ułożyć. Używana przeważnie do stylizacji krótszych, męskich fryzur. Może być nakładana na wilgotne włosy, co umożliwia stylizowanie ich za pomocą szczotki. Pomada topi się też pod wpływem ciepła, dzięki czemu po krótkiej sesji z suszarką można wyjść z łazienki z zupełnie inną fryzurą. Jeśli jednak pragniesz bardziej błyszczącego, gładszego efektu, najlepiej nakładać pomadę na wysuszone już włosy. Spray: Istnieje dużo rodzajów sprayów o różnym przeznaczeniu, od odżywiających włosy i chroniących je przed wysoką temperaturą (Spray termoochronny) do sprayów nadających charakter ostatecznej fryzurze (Spray nabłyszczający). Spraye mogą dodać włosom struktury (Spray ułatwiający suszenie włosów), podnosić je przy samych cebulkach dla efektu zwiększonej objętości (Spray dodający włosom objętości u nasady) lub ułatwiać suszenie włosów suszarką (Spray ułatwiający suszenie włosów). Jeśli używasz suszarki do suszenia włosów kręconych lub pofalowanych, wówczas najlepszym wyborem będzie Krem wygładzający. Pozbywa się on z włosów ładunku elektrostatycznego, nadaje im delikatnej struktury i uspokaja wzburzone kosmyki. Inne kremy stylizujące zazwyczaj oferują umiarkowany poziom utrwalenia fryzury i mogą mieć delikatne działanie matujące lub nabłyszczające, w zależności od pożądanego efektu (Krem matujący, Krem modelujący, Glinka do włosów). Ze względu na łatwość użycia kremy do włosów cieszą się szczególną popularnością wśród mężczyzn – co w żadnym razie nie czyni ich mniej atrakcyjnym rozwiązaniem dla kobiet, z których wiele nie wyobraża sobie życia bez nich. Spraye do włosów przeznaczone są z kolei dla osób, które pragną „zamrozić” swoją ostateczną stylizację. W zależności od ich mocy utrwalającej (elastyczniejsze lub mocniejsze), niektóre spraye pozwalają na późniejsze wyczesanie produktu z włosów, jeśli komuś akurat przyjdzie ochota zmienić fryzurę na bardziej luźną i swobodną.

 5. Krok po kroku:
 6. „Włosy powinno układać się w trzech krokach,” wyjaśnia Sanja Karasman. „Krok Pierwszy: PODKŁAD.” Włosy należy przygotować do stylizacji. Produkt przygotowujący do dalszej pielęgnacji należy położyć bezpośrednio na wilgotne jeszcze włosy (Spray termoochronny, Krem wygładzający, Spray ułatwiający suszenie). Następnie włosy należy suszyć suszarką do momentu, w którym są jeszcze trochę wilgotne, kiedy to można przejść do „Kroku Drugiego: STYLIZACJI”. Na tym etapie włosom nadaje się określonego charakteru (Spray teksturyzujący, Pianka zwiększająca objętość włosów). Dla lepszego efektu, możesz też nakładać te produkty na suche włosy, nie zapominaj jednak o położeniu najpierw podkładu! W „Kroku Trzecim” możesz wydobyć cały swój arsenał: spraye utrwalające, spraye nabłyszczające, kremy, pasty oraz wszystkie inne produkty, które uczynią Twoją fryzurę idealną. Dlatego nazywamy ten krok „FINAŁEM”. Ale dlaczego właśnie taka kolejność? Wyobraź sobie stylizację włosów jako nakładanie makijażu albo kosmetyków pielęgnujących skórę: zaczynasz od produktów delikatniejszych i stopniowo przechodzisz do tych mocniejszych. W ten sposób uzyskujesz najlepszy efekt.

 7. Zacznij powoli, mniej znaczy więcej.
 8. Kiedy nakładasz makijaż i chcesz mocno podkreślić oczy, to nie zaczynasz od zrobienia z siebie pandy, tylko stopniowo nakładasz coraz wyraźniejszy pigment, prawda? Podobnie jest ze stylizacją włosów. Zacznij od małej ilości produktu i zobacz, jaki przynosi efekt. Jeśli nie znasz dobrze działania danej pasty lub kremu, nałóż je najpierw na końcówki włosów, a następnie kontynuuj aż do cebulek. W ostateczności, jeśli okaże się, że dany kosmetyk nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, zawsze możesz dodać go więcej.

 9. Czytaj instrukcje:
 10. Przyznamy, że instrukcje bywają czasami dezorientujące. Czasem słów jest za dużo, innym razem za mało, a czasami są one po prostu niezrozumiałe. Z tego też powodu podjęliśmy decyzję o stosowaniu jak najprostszych opisów do naszych kosmetyków z serii STYLE. Co to za produkt? Jak mocno trzyma? Jak dużo nadaje połysku? Jak go używać? Znajdziesz tam wszystkie informacje, w jasnej i przejrzystej postaci.

 11. Pozwól swoim włosom oddychać:
 12. Włosy powinny wyglądać zdrowo i pięknie – powinny być pełne ruchu. Z tego powodu nie należy przesadzać z ilością stosowanego produktu: wybierz 2 lub 3 ulubione kosmetyki pozwalające uzyskać upragnioną fryzurę.

 13. Poradź się eksperta:
 14. Czujesz się niepewnie? Weź w rękę magazyn z fryzurami i udaj się prosto do salonu fryzjerskiego. Znajdź zdjęcie kogoś o budowie włosów podobnej do Twojej i bez wahania pokaż je swojemu fryzjerowi. Naprawdę warto.