52 325 20 00

3 popularne sposoby na dezynfekcję salonów fryzjerskich
3 popularne sposoby na dezynfekcję salonów fryzjerskich

3 popularne sposoby na dezynfekcję salonów fryzjerskich

Rząd wdrożył kolejny etap odmrażania gospodarki, który tym razem obejmuje wreszcie również branżę fryzjerską. Choć jest to ulgą zarówno dla właścicieli salonów jak i samym stylistów, obsługa klientów u nie będzie wyglądała tak, jak przed pandemią. Aby zadbać o bezpieczeństwo trzeba będzie zadbać o sterylność salonów. Jak tego dokonać? Przedstawiamy 3 najpopularniejsze sposoby.

Jeszcze przed pandemią koronawirusa, każdy salon przed przyjęciem kolejnego klienta zobowiązany był do dezynfekcji sprzętu. Najczęściej do tych celów służyło mydło i środki na bazie alkoholu o stężeniu powyżej 60 proc. Tego typu czynności z pewnością się nie zmienią, zwłaszcza teraz, gdy zgodnie z badaniami środki te doskonale radzą sobie z dezynfekcją. Jednak z całą pewnością nie są to wystarczające działania. Zamiast poprzestać na dezynfekowaniu jedynie sprzętu, dla wspólnego bezpieczeństwa, słusznym działaniem będzie odkażanie wszystkich przedmiotów a także pomieszczeń.

Oczyszczacze powietrza a koronawirus

Oczyszczacze powietrza dotychczas podbiły serca wielu użytkowników, zwłaszcza w okresie wzmożonego smogu unoszącego się nad miastami. W tym aspekcie urządzenia sprawdzają się. Pytanie, czy warto kupić oczyszczacz do salonu? Czy w walce z koronawirusem będzie równie skuteczny? Tak i nie. Z pewnością ważne jest zwrócenie uwagi na filtr HEPA, który usuwa blisko 100 proc. wirusów i bakterii z powietrza. Co ważne (w zależności od klasy), skutecznie wychwytuje cząsteczki o średnicy już od 0,3 µm. Średnica cząsteczki koronawirusa natomiast według badań ma wielkość od 0,06 µm do 0,12 µm, więc oczyszczacz powietrza powinien sobie z wirusem poradzić bez najmniejszych problemów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że wirus nie znajduje się jedynie w powietrzu i może osiadać na powierzchni mebli, przyrządów a nawet na ludzkiej skórze. Stąd z pewnością oczyszczacz powietrza pomoże w salonach fryzjerskich, ale nie da 100 proc. gwarancji eliminacji zagrożenia.

A może lampy UV?

Z tego rozwiązania regularnie korzystają szpitale i stomatolodzy dezynfekując sprzęt. Nie każdy rodzaj promieniowania ultrafioletowego będzie jest jednak skuteczny. Oczywistym jest, że promieniowanie UV-A, które pochodzi z promieni słonecznych, czy też UV-B, które odpowiada za opaleniznę latem, nie unieszkodliwią cząsteczek koronawirusa. Jest jednak również i trzeci rodzaj promieniowania – UV-C o długości fali od 100 do 280 nm) i to właśnie ten rodzaj wykorzystywany jest np. do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Według badań Journal of Virological Methods, które dowiodły skuteczność w walce z koronawirusem SARS-CoV w 2004 roku, w wyniku naświetlania promieniami UV-C cząsteczki koronawirusa osłabiają się blisko 400-krotnie po zaledwie kilku minutach, a po upływie kwadransa deaktywują się całkowicie. Profesjonalne sprzęty z wykorzystaniem ultrafioletu UV-C można więc wykorzystać z powodzeniem w salonach fryzjerskich, stosując do sterylizacji sprzętu lub powierzchni.

Ozonowanie pomieszczeń

Kolejną popularną metodą walki z koronawirusem jest ozonowanie. Można przeprowadzić je zarówno we wnętrzu, jak i poddać ozonowaniu jedynie przedmioty. Działanie utleniające trójatomowego aktywnego tlenu jest znaną metodą dezynfekcji na świecie. W dobie pandemii w ten sposób odkaża się przestrzenie publiczne np. przystanki, gdyż mocno stężony ma działanie wirusobójcze. Ozonowaniu poddaje się np. systemy klimatyzacji w samochodzie, jednak to, co jest najważniejsze, to fakt, że na świecie dopiero trwają badania, czy tego typu metoda jest również skuteczna w walce z SARS-CoV-2. Trzeba również brać pod uwagę fakt, że ozon może być niebezpieczny dla zdrowia. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej stężenie od 120 mikrogramów na metr sześcienny może być groźniejsze od dwutlenku siarki, dlatego jeśli decydujemy się na ozonowanie salonu, należy zapewnić odpowiedni czas na wywietrzenie pomieszczenia po usłudze, aby było bezpieczne dla pracowników oraz klientów.

 

Facebook20
Google+20
https://falelokikoki.pl/artykuly/3-popularne-sposoby-dezynfekcje-salonow-fryzjerskich">
Twitter20
email marketing powered by FreshMail
 

email marketing powered by FreshMail