Uszkodzenia włosów – jak im zapobiegać?
Uszkodzenia włosów – jak im zapobiegać?

Uszkodzenia włosów – jak im zapobiegać?

Każdego dnia i o każdej porze roku nasze włosy są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Słońce czy wiatr, tapirowanie czy związywanie, wysokie temperatury i zabiegi chemiczne – wszystkie znamy te zagrożenia dla naszych włosów. Uszkodzenia powstałe w wyniku tych czynników mogą mieć charakter mikro lub makro, a ich przyczyną mogą być czynniki naturalne, mechaniczne, fizyczne czy chemiczne. Dowiedz się, jak powstają uszkodzenia włosów i jak możesz im zapobiegać, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

Zacznijmy od skategoryzowania zagrożeń dla włosów. Mogą one być:

 • Naturalne – takie jak warunki atmosferyczne: słońce, wiatr, mróz, suche powietrze, czy też woda morska i chlorowana woda basenowa.

 • Mechaniczne – nieprawidłowa pielęgnacja (mycie, czesanie, szczotkowanie), częsta stylizacja taka jak tapirowanie, związywanie, naciąganie, zaplatanie, tarcie, drapanie, noszenie czapki i innego nakrycia głowy.

 • Fizyczne (termiczne) – zastosowanie na włosy zbyt wysokiej temperatury (suszarka, prostownica i inne urządzenia wytwarzające ciepło)

 • Chemiczne – nieprawidłowe postępowanie z chemią fryzjerską, silne rozjaśnianie włosów, trwałe czy półtrwałe.

Uszkodzenia mogą koncentrować się na powierzchniowych warstwach włosa lub mogą dotykać głębszych struktur. Dotyczyć mogą samej osłonki włosa (uszkodzenie powierzchniowe i głębsze), osłonki i kory włosa lub kory włosa.

Jak chronić włosy przed poszczególnymi uszkodzeniami?

Uszkodzenia NATURALNE

Włosy pod wpływem promieniowania UVA i UVB płowieją, tracą swoją elastyczność i blask. Promieniowanie słoneczne może uszkadzać proteiny włosów i powodować ich matowienie. Trzeba pamiętać, że zniszczenia wywołane słońcem są nieodwracalne. Promieniowanie słoneczne prowadzi do rozchylania się łusek włosa. Wówczas dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia białek, z których jest on zbudowany. Negatywne zmiany potęgują kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie. Odsłonięte włosy chłoną sól i chlor, który niszczy od wewnątrz ich strukturę. Poziom PH wody morskiej czy też chlorowanej oscyluje w granicach 7,4-8,2, więc jest ono zasadowe. Stąd też również podczas kąpieli dochodzi do rozchylania się łusek i pęcznienia włosów. Takie włosy są bardziej podatne na zbyt mocne rozciągania, łatwiej się plączą oraz wchłaniają szkodliwe substancje.

actyvaJak temu zapobiec?

 • przed każdą kąpielą w morzu lub basenie zabezpiecz włosy olejkiem lub spray’em np. Spray Save my Hair Montibello (69,90/200ml), Odżywka w spray’u EQ Factor artego (33,90/150ml), czy olejek Bellessere Oil Kemon (74zł/50ml).
 • przed ekspozycją na słońce używaj kosmetyków do włosów z filtrem UVA-UVB np. z serii LINFA SOLARE marki Kemon, słonecznej linii SU Davines, SUN CARE Montibello, czy też SUNRISE artego. Pamiętaj, że na silne słońce w lecie włosy są wystawione nie tylko podczas pobytu na plaży, ale także w mieście, dlatego warto zabezpieczać je spray’em z filtrem także na co dzień przed wyjściem z domu.
 • po kąpieli morskiej lub w basenie umyj włosy wodą z kranu, aby zmyć resztki soli i osadów
 • chroń włosy przed promieniami słonecznymi stosując lekkie kapelusze lub chusty

Również zimno negatywnie wpływa na włosy i ich cebulki, na przemian niskie i wysokie temperatury mogą uszkadzać strukturę włosa, a dodatkowo włosy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, o których przeczytasz poniżej.

 • zimą używaj bogatych w składniki odżywcze kosmetyków, które wzmocnią włosy np. maska DREAM artego, seria Nuova Fibra marki Kemon, czy Repair Active Montibello.
 • naturalną barierą ochronną włosów jest melanina. Odpowiada za ochronę keratyny przed uszkodzeniami fotochemicznymi oraz wolnymi rodnikami. Im więcej melaniny, tym wyższy stopień ochrony posiadają nasze włosy. Dlatego też blondynki naturalne i te farbowane szczególnie powinny uważać i chronić swoje włosy. Mając włosy rozjaśniane wskazane jest używanie szamponów i odżywek zawierających w składzie melaninę np. szampon odżywczy DREAM artego.

Uszkodzenia MECHANICZNE

grafika_okrag_modelka_300x300pxUszkodzenia mechaniczne powodują, że włosy stają się matowe, łamliwe i tracą odpowiedni stopień nawilżenia. Konsekwencjami tych uszkodzeń mogą być odłamane łuski i pęknięcia w osłonce włosa. Na pierwszym miejscu grzechów wobec włosów w tym zakresie jest nieodpowiedni sposób ich czesania. Rozczesywanie włosów mokrych zbyt intensywnie, czy też rozczesywanie tak zwanych kołtunów może spowodować rozciągnięcie włosa i trwałe uszkodzenie keratyny, a pęknięcia włosa w miejscu przewężenia będzie kwestią czasu lub zastosowania odpowiedniej siły.

Drugim poważnym grzechem wobec włosów jest niewłaściwy sposób mycia i wycierania, czyli szorowanie włosów i skóry głowy, które powoduje wyłamywanie się rozchylonych łusek, wzmaga proces plątania oraz podrażnia skórę i uszkadza nowo rosnące włosy.

Włosy niszczą się mechanicznie także od ocierania się długich włosów wzajemnie o siebie, o ubrania, o poduszkę podczas snu, czy też poprzez noszenie czapki. W tym przypadku na zniszczenie szczególnie narażone są końcówki. Szkodliwa dla włosów jest też intensywna stylizacja tj. wpinanie wsuwek, zbyt mocne nawijanie włosów na wałki i przyciskanie klamrą lub gumką. Silne naciąganie podczas modelowania na szczotce prowadzi do uszkodzenia keratyny, co często jest procesem nieodwracalnym.

Kluczowe jest też strzyżenie włosów ostrymi i profesjonalnymi nożyczkami. W przypadku używania do tego procesu tępych nożyczek włos w miejsc cięcia ulegnie zmiażdżeniu, co będzie miało wpływ na późniejsze zachowanie się końcówek.

Jak temu zaradzić?

 • ostrożnie rozczesuj mokre włosy, są one mniej wytrzymałe o 1/3. Włosy najlepiej podzielić na sekcje i rozczesywać pasmo po paśmie od końcówek ku nasadzie
 • wybierz odpowiednią szczotkę do rozczesywania włosów, przede wszystkim zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest szczotka, najlepiej jeśli będą to materiały naturalne. Do rozczesywania włosów idealnie sprawdzi się szczotka z włosiem dzika Fingerbrush marki Olivia Garden.
 • wybieraj grzebienie o szeroko rozstawionych zębach
 • częściej zaplataj włosy w warkocz czy luźny kucyk, szczególnie podczas spania lub kiedy warunki atmosferyczne na zewnątrz są niekorzystne – np. wieje silny wiatr
 • zimą wybieraj luźniejsze czapki pod którymi możesz schować włosy nie uciskając ich zanadto
 • stosuj preparaty zabezpieczające końcówki włosów np. Repair Active Sealed Ends marki Montibello, olejek OI marki Davines.
 • korzystaj z usług fryzjera, aby mieć pewność, że Twoje włosy będą przystrzyżone ostrymi nożyczkami

Uszkodzenia FIZYCZNE:

Bardzo często uszkodzenia fizyczne powstają z powodu nadmiernego używania oraz ustawiania zbyt wysokiej temperatury w urządzeniach typu suszarka, prostownica, lokówka. Oczywiście nie należy również używać sprzętów wadliwych lub zniszczonych (zwłaszcza o porysowanej powierzchni np. płytek w prostownicy).

Jeśli chodzi o suszenie włosów to podstawowym błędem jest suszenie gorącym i najsilniejszym nadmuchem, drugim – modelowanie gorącym nawiewem włosów mokrych. Wysoka temperatura, mokre włosy i silny pęd powietrza nie działają na korzyść naszych włosów i skóry głowy. Podczas suszenia włosów suszarką z gorącym nawiewem skierowanym przez dłuższą chwilę na jeden fragment pasma dochodzi do nagłego i szkodliwego w skutkach uwolnienia pary wodnej. Im wyższa temperatura powietrza z suszarki tym większe szkody powstają w osłonce włosa (pękanie, odłamywanie).

Katastrofalnym błędem popełnianym przez niektóre osoby jest stosowanie prostownicy na mokrych włosach, gdyż prowadzi to do rozerwania łuski włosa i trwałych uszkodzeń.

Jak zapobiec uszkodzeniom fizycznym?prostownica103

 • jeśli czas nam pozwala, warto najpierw pozwolić podeschnąć włosom naturalnie lub dobrze podsuszyć włosy letnim nawiewem, by moc później przejść do ich modelowania.
 • używaj kosmetyków termoochronnych np. spray Decode Smooth Perfection, mgiełka Davines MELU.
 • wybieraj dobrej jakości sprzęt z regulacją temperatury np. prostownica 103 z podczerwienią Fale Loki Koki

 

wlosy_kolkoUszkodzenia CHEMICZNE

Przez działanie chemicznej substancji na włosy dochodzi do uszkodzeń otoczki oraz kory włosa, co prowadzi m.in. do utraty wody, w wyniku czego włosy stają się suche, szorstkie i puszące. Nawet prawidłowe postępowanie z chemią fryzjerską w jakimś stopniu odbija się na strukturze naszych włosów. Niestety najwięcej szkód przynoszą działania nieprofesjonalne np. niestosowanie się do czasu trzymania produktu, niezabezpieczenie włosów i skóry głowy przed zabiegiem itp.

Największe szkody mogą nastąpić podczas rozjaśniania, trwałej ondulacji i trwałego prostowania. Podczas rozjaśniania substancje utleniające i alkalizujące działają na: pigment oraz na łańcuchy białkowe. Rozerwaniu ulegają mostki dwusiarczkowe, niszczone są aminokwasy (tyrozyny i histydyny). To w jakim stopniu włosy mogą ulec zniszczeniu decyduje stan włosów, stężenie preparatu i czas trzymania. Proces rozjaśniania zachodzi w zasadowym środowisku (Ph 9-10). Preparaty rozjaśniające działają również na pigment. Podczas silnego rozjaśniania naturalne pigmenty ulegają niemalże całkowitemu zniszczeniu, zanika więc bariera ochronna przed promieniowaniem UV.

Jak zniwelować uszkodzenia chemiczne?

 • unikaj drastycznego rozjaśniania włosów o kilka tonów
 • wybieraj zawsze sprawdzonego profesjonalnego fryzjera
 • stosuj kosmetyki do włosów farbowanych, ponieważ szampony, odżywki i maski do włosów farbowanych mają kwaśne pH. Zastosowanie po farbowaniu kosmetyków zakwaszających zamyka łuskę włosa, a więc zabezpiecza włosy przez zniszczeniem i szybkim wypłukaniem koloru np. COLOUR PROTECT marki Montibello, RICH COLOR artego, MINU Davines, COLORE BRILLANTE marki Kemon.
 • Po koloryzacji warto także spłukać włosy letnią wodą, która także pozwala na domknięcie łuski włosowej.

Co zrobić, jeśli nasze włosy uległy uszkodzeniom?

Część uszkodzeń można ocenić organoleptycznie, poprzez obserwację i ocenę dotykową. Jednakże nie wszystko widać gołym okiem, dlatego najskuteczniejszym sposobem oceny stanu włosów jest badanie włosów i skóry głowy mikrokamerą. Jest to niezbędne do tego, by dobrać do nich najlepszą codzienną pielęgnację.

kolkoBezpłatne badanie kondycji włosów i skóry głowy w sklepach Fale Loki Koki wykonywane jest z zastosowaniem nowoczesnej mikrokamery, która umożliwia przeprowadzenie analizy na żywo za pomocą wysokiej jakości monitora HD. Zarówno badający, jak i badany, na bieżąco obserwują obraz pojawiający się na ekranie.

Wymienne końcówki optyczne, które posiadamy, umożliwiają szybką i szczegółową ocenę skóry i włosów oraz ich niedoskonałości.  Możemy wykonać badanie soczewką powiększającą obraz 200-krotnie, co pozwala nam określić rodzaj i kondycję zarówno włosów, jak i skóry głowy. Dzięki zastosowaniu soczewki fluorescencyjnej możemy zaobserwować proces wytwarzania sebum na skórze głowy i ewentualne problemy z tym związane. Końcówka makro pokazuje nam obszary przerzedzenia włosów i łysienia.

Dzięki informacjom uzyskanym od naszych ekspertów podczas badania dowiesz się, jaki jest typ Twoich włosów i skóry głowy oraz jak prawidłowo je pielęgnować, aby były piękne i zdrowe. Informacje o terminach badań można uzyskać w sklepach Fale Loki Koki.

Pamiętaj, że aby włosy były mocne i odporne na różnego rodzaju czynniki konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych na włosy po każdym myciu. Dobrze skomponowana pielęgnacja (odżywki, maski, spray’e i olejki) oraz unikanie czynników uszkadzających włosy zapewnią piękne i zdrowe włosy.

 

Znajdź sklep Fale Loki Koki w Twoim mieście:

mapa

Facebook20
Google+20
https://falelokikoki.pl/aktualnosci/uszkodzenia-wlosow-jak-im-zapobiegac">
Twitter20
email marketing powered by FreshMail
 

email marketing powered by FreshMail