Silikony w kosmetykach do włosów
Silikony w kosmetykach do włosów

Silikony w kosmetykach do włosów

Wokół użycia silikonów, tak jak wielu innych składników w kosmetyce, powstało wiele mitów. Powszechnie używa się ich do szamponów, odżywek, masek, środków ułatwiających stylizację i pielęgnację włosów – słowem do kosmetyków, których celem jest wygładzenie łuski włosa i ujarzmienie puszących się kosmyków. Jednak zdarza się usłyszeć, że silikony są niepożądanym składnikiem tych kosmetyków, ponieważ nie pozwalają włosom oddychać i blokują wchłanianie substancji odżywczych. Czy silikony mają zatem pozytywny czy negatywny wpływ na włosy?

Czym są silikony?

Silikon to produkt, który nie ma koloru ani zapachu. Jego podstawowymi surowcami są metaliczne krzemy oraz kwarce. Początek stosowania silikonów datuje się na lata 50. XX wieku, a więc stosunkowo dawno.

Silikony to ogólny termin obejmujący wiele kategorii polimerów opartych na organicznym krzemie. Sekretem powodzenia silikonów w kosmetyce jest ich wielofunkcyjność, obojętność biologiczna (nie powodują alergii i uczuleń) oraz potwierdzone bezpieczeństwo zastosowania zewnętrznego na skórę. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/1549/15. Silikony są zaliczane do składników niekomedogennych (nie zatykających porów).

Silikony stanowią dużą grupę związków, jednak w kosmetykach najczęściej stosowane są tylko niektóre.

silikony-w-kosm

Silikony – właściwości i zastosowanie

Podstawowym atutem silikonów jest błyskawiczny efekt, który jest najbardziej zauważalny na włosach suchych, zniszczonych, osłabionych i pozbawionych blasku. Preparaty z silikonami bardzo pozytywnie wpływają na kondycję włosów, wygładzają i nawilżają ich powierzchnię.

Silikony należą do tzw. emolientów, czyli substancji tłuszczowych, które tworzą na powierzchni skóry i włosów film ograniczający ucieczkę wody. Większość silikonów to tzw. suche, lekkie emolienty, czyli takie, które nie powodują powstania po aplikacji lepkiej, tłustej warstwy i ich działanie obciążające włosy jest słabe lub nie występuje. Niektóre silikony są lotne, jak np. Cyclopentasiloxane lub Cyclohexasiloxane. Lotne silikony po pewnym czasie odparowują z powierzchni włosów i nie powodują efektu obciążenia włosów.

Silikony wykazują właściwości kondycjonujące włosy: poprawiają rozczesywanie na sucho i na mokro, zapobiegają splątywaniu, wygładzają, wykazują działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Poprawiają właściwości sensoryczne włosów, nadają im połysk i pozostawią uczucie miękkości. Utrwalają fryzurę.

Odporność na wodę i czynniki zewnętrzne, sprawiła, że silikony są doskonałymi składnikami produktów chroniących przed promieniowaniem słonecznym.

Do jakich rodzajów włosów zastosowanie mają silikony?

Włosy zniszczone – silikony bardzo dobrze wpływają na włosy zniszczone. Silikony najnowszej generacji chronią zniszczone włosy i zabezpieczają ich kolor. W przypadku takich włosów warto zastosować maskę zawierającą silikony, jak np.  ARTEGO-DREAM-zdjęcieMaska odbudowująca Dream Artego (poj. 150ml, cena 38,90zł), która wygładza, sprawia że włosy lśnią i są zdyscyplinowane. Co ważne ułatwia rozczesywanie, dzięki czemu nie uszkadzamy dodatkowo zniszczonych włosów. Wysokie zewnętrzne działanie ochronne silikonów zapewnia włosom bezpieczeństwo i wzmocnienie. Można w tym przypadku używać także szamponów z silikonami, które tworzą na włosach film i dodatkowo ich nie plączą. Jednocześnie należy pamiętać, aby raz na jakiś czas dokładniej oczyścić włosy szamponem oczyszczającym.

 

Włosy suche – w przypadku włosów suchych należy uważać z ilością kosmetyków z silikonem. Doskonałe zastosowanie przy tym rodzaju włosów mają natomiast kosmetyki działające na końcówki włosów, np. Krem na końcówki Repair Active od Montibello (75ml, cena: 59zł).

disciplina-relax-fluid-150-mlWłosy puszące się – silikony doskonale wpływają na niesforne kosmyki włosów, a preparatów bez spłukiwania możemy w tym przypadku używać na końcówkach i długości włosów. Bardzo często stosowany w kosmetykach dyscyplinujących silikon Dimethicone jest substancją kondycjonującą włosy: poprawia rozczesywanie na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów. Warte zastosowania są kosmetyki z serii Actyva Disciplina marki Kemon. Zawarte w Masce Disciplina Kemon (200ml, cena: 89zł) mikroemulsje silikonowe zapewniają niezawodność rozczesywania i układania. Fluid DISCIPLINA (150ml, cena: 84zł), w którym zawarte są płyny silikonowe ułatwia szczotkowanie, zapewniając efekt doskonałej gładkości, od nasady aż po końce. Fluid pozwala zapanować nad niesfornymi lokami oraz gwarantuje długotrwałą ochronę przed wilgocią. Włosy nabierają niewiarygodnego blasku i jedwabistości.

Włosy cienkie i bardzo delikatne – z natury są podatne na obciążenie. Taki efekt może być szczególnie widoczny w przypadku użycia kosmetyków/produktów bogatych w silikony, ale też w inne składniki. W przypadku tendencji włosów do występowania efektu obciążenia można ograniczyć stosowanie produktów kosmetycznych zawierających silikony poprzez stosowanie kosmetyków przeznaczonych do włosów delikatnych. Pamiętać jednak należy, że silikony to substancje świetnie kondycjonujące włosy. Zamiast więc eliminować je z użycia, warto sięgnąć po produkty o innej niż tradycyjnej formie aplikacji (np. w postaci mgiełki/sprayu).

Częste stylizacje – Silikony zawarte są także w kosmetykach termoochronnych, gdyż świetnie chronią włosy przed wysoką temperaturą. Warto zatem zabezpieczać włosy silikonami, np. podczas stylizacji prostownicą, np. Termoaktywny sprayem do ochrony termicznej HDs Montibello (250ml, cena 39zł), który chroni włosy przed ciepłem lokówek, prostownic i suszarek oraz przed promieniami UV.

Czy silikony są bezpieczne?

Silikony, jak wszystkie inne polimery, charakteryzują się dużą masą cząsteczkową przez co nie mają zdolności przenikania w głąb skóry. Silikony stosowane w kosmetykach są bezpieczne dla zdrowia nawet w wysokich stężeniach (<90%). Nie wykazują właściwości drażniących ani alergizujących. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/1549/15. Obszerne opracowania na temat bezpieczeństwa stosowania silikonów w kosmetykach opublikował również amerykański zespół ekspertów Cosmetic Ingredient Review (CIR) Expert Panel. Eksperci stwierdzili, że stosowanie składników z grupy silikonów w kosmetykach jest bezpieczne dla zdrowia.

Mity i fakty dotyczące silikonów

Silikony bardzo często wymieniane są w nierzetelnych źródłach na czarnej liście składników kosmetycznych. Wśród głównych zarzutów wobec silikonów są m.in.: tworzenie nieprzepuszczalnej bariery na powierzchni włosów i skóry oraz wpływ na powstawanie stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Te informacje nie mają jednak poparcia naukowego.

Silikony są to substancje hydrofobowe i lipofobowe, tzn. nie mają powinowactwa ani do wody, ani do tłuszczów. Nie mają więc również powinowactwa do struktur biologicznych, takich, jak naskórek i włosy. Silikony po aplikacji na włosy pozostają na ich powierzchni. Tworzą film, cienką warstwę, której rolą jest wygładzenie powierzchni włosa, dzięki czemu włosy łatwiej rozczesują się, a światło łatwiej ulega odbiciu dając efekt bardziej lśniących włosów. Dodatkowo silikony działając antystatycznie, zapobiegają elektryzowaniu się włosów/fryzury. Ta cienka silikonowa warstwa jest jednak przepuszczalna dla innych substancji chemicznych, w tym dla wody i cząsteczek gazów, co oznacza, że wciąż następuje/możliwa jest wymiana gazów i innych substancji między wnętrzem włosa a otoczeniem – wyjaśniają eksperci z portalu kosmopedia.pl.

 

Wymienione w artykule kosmetyki można kupić w sklepach Fale Loki Koki.

Źródła: materiały własne, www.kosmopedia.pl, Anna Kołomycew “Jak dbać o włosy”.

Facebook20
Google+20
https://falelokikoki.pl/aktualnosci/silikony-kosmetyki-wlosy">
Twitter20
email marketing powered by FreshMail
 

email marketing powered by FreshMail