Ciesz się życiem, zbadaj piersi!
Ciesz się życiem, zbadaj piersi!

Ciesz się życiem, zbadaj piersi!

Polki są bardzo pilnymi uczennicami. Regularnie czytamy o badaniach profilaktycznych, uważnie słuchamy specjalistów od zdrowego stylu życia, aktywnie wspieramy akcje z różową wstążeczką, z których dochód trafia do Amazonek. Koleżankom i mamie powtarzamy do znudzenia, że badać się trzeba, że to ważne, a przy lekturze czasopism trzymamy kciuki za znane aktorki walczące z nowotworem.

Jesteśmy wrażliwe i znakomicie wyedukowane. A jednak wiele z nas osiągnęło mistrzostwo w… odkładaniu własnych badań na później!

Wydaje się, że wciąż pokutuje w nas przekonanie „Rak? Przytrafia się tylko innym!” albo „Lepiej nie ruszać! Ania czuła się świetnie, zanim trafiła do szpitala”. To niezwykle szkodliwe przesądy, które stają naprzeciw mądrej i świadomej dbałości o zdrowie.

Pora to zmienić. Zwłaszcza że nie ma się czego bać – badanie piersi to kilka prostych gestów, które mogą uratować nam życie. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak daje duże szanse całkowitego wyleczenia!

Twój dzień dla piersi
Włącz obserwację piersi do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. To proste, niezbyt czasochłonne, a stanowi najlepszą formę profilaktyki.

Zalecamy, by badać piersi raz w miesiącu, około 4 dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli nie miesiączkujesz, wybierz po prostu jeden dzień w miesiącu i zaznacz go w kalendarzu. Warto skojarzyć to z innymi rytuałami dbania o siebie – to może być cykliczna wizyta u fryzjera lub kosmetyczki albo dzień, w którym rozpoczynasz nowe opakowanie soczewek kontaktowych. Możesz też wybrać po prostu pierwszy poniedziałek miesiąca.

Samobadanie
Jak wykonać badanie? Zdejmij biustonosz, stań spokojnie przed lustrem i opuść ręce wzdłuż ciała. Przyjrzyj się swoim piersiom – sprawdź, czy nie widzisz różnicy w ich kształcie lub kolorze skóry. Upewnij się, że skóra nie marszczy się w nietypowy sposób, a brodawki nie są wciągnięte. Następnie oprzyj ręce na biodrach, wyprostuj się i przeprowadź te same obserwacje. Po chwili unieś ręce w górę i ponownie upewnij się, czy nie widzisz żadnych zmian w fakturze ani przebarwień skóry.

Proste, prawda? Kolejny krok to dotyk. Unieś lewą rękę, oprzyj na karku, a prawą badaj palcami swoją lewą pierś. Punktowo przyciskaj do piersi dwa palce dłoni, wykonując swobodne okrążenia wokół brodawki. Podobnie przebadaj dłonią węzły chłonne pod pachą oraz przy obojczykach – delikatnie uciskaj je palcami, punkt po punkcie. W ten sam sposób sprawdź stan drugiej piersi – unieś prawą rękę, a pierś badaj przeciwległą dłonią. Na zakończenie ściśnij palcami sutek i upewnij się, czy nie wycieka z niego żaden płyn.

Dla kogo USG, dla kogo mammografia?
Drugim ważnym elementem troski o piersi są regularne badania lekarskie. Raz do roku umów się na wizytę u ginekologa i – obok cytologii i klasycznych badań kontrolnych – skorzystaj także z mammografii lub USG piersi.

Które badanie będzie optymalne dla ciebie? Najlepiej, by zadecydował o tym lekarz, jednak warto znać zasadnicze cechy poszczególnych badań. Ultrasonograf pozwala na skuteczne zlokalizowanie zmian oraz odróżnienie torbieli od zmian złośliwych. Poleca się go kobietom młodym i paniom w ciąży, gdyż pozwala uniknąć szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Z kolei mammografia rekomendowana jest kobietom po 35-40 roku życia. Uchodzi za dokładniejszą formę badania – promienie rentgenowskie pozwalają wykryć bardzo małe, nawet milimetrowe formy guza oraz określić ich kształt (regularny najczęściej wskazuje na zmianę łagodną).

Twoja kobiecość w dobrych rękach
Pamiętaj, że w przypadku badań lekarskich, jak i samodzielnej kontroli, najważniejsza jest regularność. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej, na zawsze zamknij w szufladzie wszelkie obawy i śmiało, wraz z nami, zatroszcz się o siebie. Pamiętaj, że badasz piersi nie po to, by wykryć guza, tylko by upewnić się, że go nie ma. Bądź mądrą, świadomą i odpowiedzialną kobietą.

Facebook20
Google+20
https://falelokikoki.pl/aktualnosci/ciesz-sie-zyciem-zbadaj-piersi">
Twitter20
email marketing powered by FreshMail
 

email marketing powered by FreshMail